pmXpert



2019

pmXpert 2019


2019.12.11.

Vevői készlet 2020 - avagy hogyan csökkentsük külföldi áfaregisztrációink számát?

Közismert, hogy az Európai Unió - adózási vonatkozásban - a hozzáadottérték-adóban érte el a legmagasabb fokú harmonizációt, amit a 2006/112/EU Héa Irányelv és a 282/2011/EU Héa végrehajtási rendelet is fémjelez. A gyakorló szakemberek azonban jól tudják, hogy a magasfokú harmonizáció ellenére sok esetben mégiscsak lényegesen eltérő szabályokkal szembesülhetnek az adóalanyok egy-egy határon átnyúló tranzakció vonatkozásában. 

Ilyen terület volt – most már „múltidőben” – a vevői készlet intézménye is. Mivel a közösségi szintű Héa szabályozás nem tartalmazott részletes előírásokat ezzel kapcsolatban, így a tagállamok a saját belátásuk szerint szabályozták ezt a területet, voltak, akik be sem vezettek szabályokat erre vonatkozóan, míg mások, bár alkalmazták az egyszerűsítéseket, sok fontos szabályban mégis eltértek egymástól. 

Erre a helyzetre született megoldásként az a döntés, hogy 2020. január 1-jétől az összes EU tagállam azonos vevői készlet szabályrendszerrel dolgozik.
Ez tehát azt jelenti, hogy egy adott cég azonos üzleti folyamat mellett azonosan tudja majd kezelni az áfakötelezettségeit a vevői készlet vonatkozásában, s így sok-sok országban mentesülhet az áfaregisztráció alól.
Érdemes tehát felülvizsgálni cégünk EU-s értékesítési folyamatait és megnézni, hogy a vevői készlet újraszabályozott intézményrendszerével meg lehet-e szüntetni az eddig költségesen fenntartott külföldi áfaregisztrációinkat.

A teljes kiadvány elérhető:
LINK


2019.10.28.

Részvényjuttatási programok adókötelezettségei

A jólképzett munkaerő megtalálása és hosszútávú megtartása kulcsfontosságú kérdés, amely komoly problémákat okoz a vállalkozásoknak és a HR vezetőknek. Nemzetközi szinten elterjedt teljesítményösztönzési forma az értékpapírok, részvények, illetve részvényre szóló opciók juttatása, a hazai piacon viszont inkább az ún. elismert munkavállalói értékpapír juttatási program a jellemző.

Mivel azonban a hazai vállalatok számára is egyre nagyobb kihívást jelent a munkaerő megszerzése és megtartása, így az egyéb részvényjuttatási, részesedési formák is egyre nagyobb jelentőséget kapnak.

PMXpert kiadványunkban végignézzük a legjellemzőbb értékpapír juttatási formákat és azok adózását, külön figyelmet fordítva természetesen a különböző elnevezések alatt értendő juttatások különbségeire és azonosságaira, valamint az elmúlt évek során történt jogszabályváltozásokra.

A teljes kiadvány elérhető:

LINK